STOP AMORTIZÁCII ! alebo STARÉ za NOVÉ

Dobrá správa

Tento rok sa k poisťovni Allianz pridali už aj Kooperativa a Komunálna poisťovňa a spoločne viac pri povinnom zmluvnom poistení neprihliadajú na vek vozidla a poškodeným preplácajú náklady za opravu v plnej výške.
Bývalo zvykom,  že ak bolo Vaše vozidlo pri nehode vyššieho veku a horšieho technického stavu, poisťovňa preplácala opravené a vymenené náhradné diely v časových cenách (amortizácia).

V praxi to znamenalo, že poškodený mal okrem nabúraného vozidla a “papierovačiek” ešte aj nečakané finančné výdaje, keďže sa často stávalo, že časť nákladov vynaložených v servise za opravu platil z vlastného vrecka.

Tomuto postupu však chvalabohu odzváňa a ak Vám spôsobí škodu vinník z jednej z vyššie uvedených troch poisťovní budú Vám preplatené nové originálne náhradné diely v plnom rozsahu.

Pochopiteľne to neplatí úplne pre všetky vozidlá a všetky škody, nakoľko základným krokom pri likvidácii je určiť, či nejde o totálnu škodu- neekonomickú opravu- kedy je rozpočet na opravu vozidlá vyšší ako jeho časová/všeobecná hodnota. V tom prípade by poškodenému poisťovňa vyplatila všeobecnú hodnotu vozidla zníženú o použiteľné zvyšky a ponúkla odkup vraku. Suma sumárum by teda klient mal mať dostatok prostriedkov na kúpu rovnakého vozidla, podobnej výbavy, kilometrov a približne rovnaký ročník akým bolo jeho vozidlo.

Odhliadnuc od totálnych škôd sme v druhej polovici tohto roka zaznamenali naozaj mnoho pozitívnych reakcií na zrušenie amortizácie. Klienti už viac nemusia hľadať najlacnejšie diely a servisy a svoje autá si v podstate bez nákladov môžu dať do stavu veľakrát ešte lepšieho než bolo pred poistnou udalosťou.

Vítame takéto zmeny a veríme, že sa postupne pridajú aj ostatné poisťovne.

Staré diely za nové ;) CAR